Świadomy senior to bezpieczny senior - Aktualności - Policja Opolska

Aktualności

Świadomy senior to bezpieczny senior

Data publikacji 22.01.2018

Jak nie dać się oszukać metodą na wnuczka czy policjanta, jak chronić swoją tożsamość, w jaki sposób korzystać z internetowych aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń czy Moja Komenda to tylko nieliczne zagadnienia, które omówili policjanci podczas spotkania z seniorami w Jaworznie. Słuchacze otrzymali ulotkę informacyjną w formie zakładki pn. „Bezpieczny Senior” oraz odblaskowe opaski.

W środę (17 stycznia) dzielnicowy oraz policjant zajmujący się profilaktyką społeczną rozmawiali z seniorami zrzeszonymi w Kole Emerytów i Rencistów w Jaworznie o o zagrożeniach związanych z oszustwami, wyłudzeniami i kradzieżami. Podczas spotkania mundurowi zaprezentowali spot kampanii „Nie daj się zrobić na wnuczka” ukazujący metody działania oszustów, których ofiarami najczęściej są osoby starsze - po czym przedstawili i omówili przykłady działania oszustów sposobem na tzw. wnuczka, policjanta czy funkcjonariusza CBŚP oraz wskazali jak postępować aby nie paść ich ofiarą. Funkcjonariusze omówili także przestępstwa związane z  „kradzieżą tożsamości”.

Przypomnieli również seniorom zasady bezpiecznego poruszania  się pieszych i rowerzystów po drogach publicznych oraz  o obowiązku używania elementów odblaskowych po zmierzchu,  poza obszarem zabudowanym. Jednocześnie zachęcali do używania odblasków także w terenie zabudowanym zwłaszcza teraz kiedy często widoczność jest znacznie ograniczona.

W dalszej części spotkania policjanci omówili i pokazali w prezentacji multimedialnej w jaki sposób za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa można przekazywać informacje o występujących w okolicy zagrożeniach oraz jak nawiązać kontakt ze swoim dzielnicowym korzystając z aplikacji Moja Komenda.

Na zakończenie  policjanci rozdali uczestnikom spotkania odblaskowe opaski oraz przygotowane w formie zakładki do książki numery telefonów alarmowych i informacje jak nie dać się oszukać „na wnuczka „ i „na policjanta”.

 

 

 

  • Rozmawiali z seniorami o bezpieczeństwie
  • Rozmawiali z seniorami o bezpieczeństwie
  • Rozmawiali z seniorami o bezpieczeństwie
  • Rozmawiali z seniorami o bezpieczeństwie
  • Rozmawiali z seniorami o bezpieczeństwie
  • Rozmawiali z seniorami o bezpieczeństwie