Dbamy o bezpieczeństwo na drogach - Aktualności - Policja Opolska

Aktualności

Dbamy o bezpieczeństwo na drogach

Data publikacji 22.05.2020

Policjanci z Brzegu przeprowadzili działania na rzecz bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów oraz motocyklistów. To grupy szczególnie narażone na poważne skutki wypadków drogowych. Policjanci uświadamiali również kierowców samochodów, że bezpieczeństwo zależy również od nich samych. Podczas wczorajszych działań, jeden z użytkowników rażąco naraził innych na niebezpieczeństwo. To 33-letni kierowca forda, który w terenie zabudowanym jechał 128 km/h.

Dla poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym w relacji kierujący – pieszy, policjanci z brzeskiej drogówki przyjrzeli się dokładniej takim sytuacjom. Mundurowi reagowali tam, gdzie widzieli niebezpieczne sytuacje, np. gdy zauważali pieszych przechodzących w miejscach niedozwolonych i wbiegających na jezdnię.

Podczas wczorajszych działań funkcjonariusze nałożyli ponad 20 mandatów na użytkowników dróg, którzy nie stosowali się do obowiązujących norm. To piesi przechodzący w miejscach niedozwolonych, rowerzyści przejeżdżający na „zebrach”, a także ci którzy wsiadają na swój jednoślad pod wpływem alkoholu.

Funkcjonariusze również sprawdzali miejsca naniesione na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Tam gdzie mieszkańcy naszego regionu zgłaszają łamanie prawa drogowego, tam nasi policjanci weryfikują to i wyciągają konsekwencje. Tak też było podczas wczorajszych działań. Jeden z kierowców, który nie liczył się z bezpieczeństwem innych na drodze, został namierzony przez funkcjonariuszy. Policjanci nagrali wideorejestratorem jak 33-letni kierowca forda na obowiązującej pięćdziesiątce pędził 128 km/h. Dozwoloną prędkość przekroczył o 78 km/h. Mężczyzna stracił prawo jazdy, został ukaranym wysokim mandatem karnym, a na jego konto wpłynęło 10 pkt karnych.

Od początku maja na drogach powiatu brzeskiego policjanci zatrzymali prawo jazdy 9 kierowcom. Każda z tych osób rażąco naruszyła bezpieczeństwo na drodze. Przypominamy, że kierowca po przekroczeniu dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o minimum 50 km/h, traci prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3-miesięczny okres będzie przedłużony do pół roku. W przypadku ponownego prowadzenia pojazdu w przedłużonym okresie, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem. Po cofnięciu uprawnień kierowca będzie musiał ponownie zdać egzamin.

Praca w Policji