Prawidłowo oświetlony rowerzysta, to bezpieczny rowerzysta - Aktualności - Policja Opolska

Aktualności

Prawidłowo oświetlony rowerzysta, to bezpieczny rowerzysta

Data publikacji 05.11.2019

Nieprawidłowo oświetlonych rowerzystach, może stwarzać zagrożenie na drodze. Ostatnie zdarzenie drogowe, do którego doszło na terenie gminy Branice, pokazał jak ważne jest oświetlenie jednośladu. Kierowca samochodu osobowego, na nieoświetlonym odcinku drogi, nie zauważył jadącego rowerzysty. Niestety, doszło między nimi do zderzenia..

Pora jesienno-zimowa, to nie tylko niższe temperatury, ale również szybciej zapadający zmrok. Należy o tym pamiętać, kiedy wybieramy się na przejażdżkę rowerem czy spacer. To jak ważne jest oświetlenie, przekonało się dwóch mężczyzn, którzy uczestniczyli w zdarzeniu drogowym na terenie gminy Branice.

Na nieoświetlonym odcinku drogi, kierujący osobowym hyundaiem nie zauważył jadącego rowerzysty. Jak wynika ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy, rower nie był prawidłowo oświetlony. W wyniku tego zdarzenia ucierpiał 42-letni rowerzysta.

Przypominamy!

Rower tak jak i inny pojazd będący uczestnikiem ruchu musi spełniać odpowiednie warunki tj.

  • co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące ciągłym, lub migającym światłem
  • co najmniej jedno światło tylne czerwone, odblaskowe
  • co najmniej jedno światło tylne świecące ciągłym, lub migającym światłem
  • co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec,
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku,
  • kierunkowskazy - tylko w przypadku kiedy konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką.

Spełnienie tych podstawowych zasad skutecznie przyczyni się do poprawy naszego bezpieczeństwa. Pamiętajmy, na drodze nigdy nie jesteśmy sami.

Praca w Policji