Aktualności

Bohaterski czyn dzielnicowego z Kolonowskiego doceniony

Data publikacji 16.02.2024

Asp. szt. Dominik Puszczewicz, dzielnicowy z Kolonowskiego, znalazł się wśród odznaczonych medalem im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja. Te wyjątkowe odznaczenia otrzymali funkcjonariusze z całego kraju, którzy z narażeniem własnego zdrowia i życia, ratowali innych. Gośćmi honorowymi uroczystości, która odbyła się 15 lutego 2024r. w siedzibie MSWiA były wdowa po zmarłym policjancie pani Anna Struj wraz z córką panią Moniką Struj.

Każdy policjant wstępując do służby wypowiada słowa roty ślubowania. Pada tam znamienna maksyma „[…] nawet z narażeniem życia”. Wobec takiego wyzwania stanął asp. szt. Dominik Puszczewicz. Służy w Policji od 21 lat, a od 12 jest dzielnicowym. Jako "policjant pierwszego kontaktu" jest bardzo zżyty z mieszkańcami. Każdego dnia staje przed nowymi wyzwaniami. Musi reagować szybko i profesjonalnie.

Wszystko wydarzyło się w piątek, 8 września, kilka minut po godzinie 10:00 w Kolonowskiem. Asp. sztab. Dominik Puszczewicz na miejsce pożaru skierowany został przez dyżurnego strzeleckiej komendy. Ze zgłoszenia wynikało, że w jednym w domów wielorodzinnych, pali się klatka schodowa, a w mieszkaniu na piętrze jest niepełnosprawny mężczyzna, który leży w łóżku, i nie jest w stanie samodzielnie się poruszać.

Funkcjonariusz przyjechał na miejsce przed strażakami. Na klatce schodowej paliły się schody, wnętrze było wypełnione gęstym, czarnym dymem. Policjant wiedząc od sąsiadów, że w mieszkaniu na pierwszym piętrze jest starszy mężczyzna, który jest niepełnosprawny, ani chwili nie wahał się i wbiegł do budynku. Kamienica była wypełniania gęstym dymem, nic nie było widać, a na wołanie policjanta nikt nie odpowiadał. Funkcjonariusz mimo silnego zadymienia i słabej widoczności znalazł mieszkanie, w którym był 75-letni mężczyzna leżący na łóżku. Asp. sztab. Dominik Puszczewicz wyniósł z mieszkania seniora na klatkę schodową. Na całej powierzchni piętra utrzymywał się duszący dym. Na pomoc policjantowi ruszył jeden z mieszkańców kamienicy, który pomógł policjantowi znieść niepełnosprawnego mężczyznę.

Dzięki szybkiej reakcji policjanta nie doszło do tragedii. Asp. sztab. Dominik Puszczewicz, uratowany przez niego mężczyzna oraz jego żona, z podejrzeniem podtrucia dymem, trafili do szpitala na obserwację. Na szczęście badanie lekarskie wykluczyło obecność dwutlenku węgla w ich organizmach.

Podczas uroczystości wręczenia medali Minister Marcin Kierwiński podkreślił, że minęło już 14 lat od bohaterskiego czynu podkomisarza Andrzeja Struja.
„Jego czyn pokazał, czym jest służba i bycie funkcjonariuszem Policji. Pokazał, że bezpieczeństwo obywateli, służba Polsce, jej obywatelkom i obywatelom, są najważniejszą rzeczą w życiu policjanta. Bo swoją służbę pełnicie z narażeniem życia, pełnym oddaniem i pełnym zaangażowaniem”.

Medal imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja został ustanowiony w 2021 roku jako upamiętnienie bohaterskiej śmierci podkomisarza Andrzeja Struja, który 10 lutego 2010 roku zginął od ciosów nożem, po tym, jak interweniował wobec chuliganów, którzy na przystanku niszczyli tramwaj. Wyróżnienie to jest nadawany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na wniosek Komendanta Głównego Policji albo z inicjatywy Ministra. Medal ten mogą otrzymać policjanci, którzy podjęli się poza służbą ratowania życia, zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia albo w czasie służby podjęli się ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia.

Powrót na górę strony