Aktualności

Bezpieczeństwo seniorów to nasza wspólna sprawa

Data publikacji 17.10.2023

Wpisując się w policyjną kampanię „Świadomi60+” spotykamy się z seniorami i rozmawiamy z nimi o zagrożeniach z jakimi mogą się spotkać. Na przykładach z naszego powiatu ostrzegamy przed zbytnią ufnością osobom nieznajomym, które żądają od nich pieniędzy. Tym razem spotkaliśmy się z seniorami z Brzeskiego Centrum Seniora i na przykładach z naszego powiatu przedstawiliśmy jak działają oszuści i co powinno wzbudzić czujność w kontaktach z nieznajomymi.

16 października 2023 r. w Brzeskim Centrum Seniora zainaugurowano Kampanię Społeczną „Seniorze bądź ostrożny, zachowaj trzeźwy umysł!”. Wydarzenie otworzył Jerzy Wrębiak – Burmistrz Brzegu oraz Anna Owczar, Kierownik Biura Spraw Społecznych i Zdrowia. Korzystając z zaproszenia organizatorów spotkaliśmy się z uczestnikami wydarzenia. Oprócz seniorów w spotkaniu wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 8. Dzięki takim międzypokoleniowym rozmowom możemy więcej. Nasza profilaktyka dociera nie tylko do seniorów będących na spotkaniu, ale również do bliskich młodzież obecnych na spotkaniu.

Przekazaliśmy cenne wskazówki dotyczące bezpieczeństwa m.in. w sieci. Zwróciliśmy uwagę na ostrożność podczas realizacji transakcji internetowych i bezpieczeństwo oszczędności. Przestrzegliśmy przed otwieranie linków załączonych w wiadomościach mailowych i sms-ach. Mogą one zawierać wirusy infekujące urządzenie. Dlatego, gdy otrzymujemy wiadomość, w której podany jest link by szybko uregulować zaległość (najczęściej kilku złotych), nie dajmy się skusić na taką formę płatności. Najprościej mówiąc, kliknięcie w link spowoduje, że oszust uzyska dostęp do naszego konta bankowego i wyczyści wszystko co na nim mamy.Policjanci przestrzegali przed oszustami, którzy podają się za policjantów, prokuratorów czy naszych bliskich. Oszuści próbują swoich metod, by kosztem ufnych osób szybko się wzbogacić. Manipulują, zdobywają zaufanie i wywołują presję czasu. W przypadku odmowy przekazania pieniędzy straszą konsekwencjami prawnymi i wzbudzają wyrzuty sumienia.

Policjanci mówili również o działaniu tzw. „domokrążców”, którzy podszywają się np. pod pracowników gazowni i wodociągów. Wówczas wchodzą do mieszkania pod pretekstem usunięcia awarii bądź spisania liczników, odwracają uwagę domowników i kradną pieniądze, a także biżuterię. Seniorzy muszą zachować czujność również kiedy do ich drzwi pukają osoby podające się za pracowników ZUS-u czy Urzędu Skarbowego. Wówczas najbezpieczniej nie wpuszczać takiej osoby do mieszkania, tylko sprawdzić w danej instytucji czy były planowane naprawy i rozliczenia. Osoby mające uczciwe zamiary nie zrażą się taką ostrożnością.

Profilaktyka skierowana na bezpieczeństwo seniorów jest dla nas priorytetem. Aby dotarła do jak największej liczny odbiorców zachęcamy osoby młode do włączenia się z nią. Wystarczy pamiętać o swoich bliskich seniorach, poświęcić czas, prypomnieć jak mają się zachować kiedy ktoś żąda od nich pieniędzy.

  • umundurowany policjant rozdaje odblaski
  • grupa osób siedzi na krzesłach
  • umundurowany policjant rozdaje odblaski
  • materiały profilaktyczne
  • umundurowany policjant rozdaje odblaski
  • kobieta stoi obok stołu z materiałami profilaktycznymi
Powrót na górę strony