Aktualności

Podsumowanie akcji "Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego"

Data publikacji 30.09.2022

Blisko 500 kontroli przeprowadzili opolscy policjanci w ramach akcji nakierowanej na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Funkcjonariusze drogówki i prewencji przez całą dobę nadzorowali przejścia dla pieszych i skrzyżowania, drogi rowerowe oraz przejazdy kolejowe. Działania trwały również po zmroku, ponieważ piesi i rowerzyści są wówczas narażeni na jeszcze większe niebezpieczeństwo.

Na przełomie ostatnich lat troska o niechronionych uczestników ruchu drogowego, to jeden z głównych celów działań policjantów drogówki. Przedwczoraj, tj. 28 września 2022 r., na drogach naszego województwa przeprowadziliśmy blisko 500 kontroli. W ponad 300 przypadkach ich powodem były wykroczenia popełnianie względem pieszych. Wśród najczęstszych przewinień znalazły się wymuszenia pierwszeństwa przez kierujących na przejściu dla pieszych oraz przekroczenie prędkości w jego rejonie.

Jednak akcja NURD to nie tylko dbałość o zachowanie kierujących wobec pieszych i rowerzystów. Cały czas pracujemy nad zwiększeniem świadomości osób najbardziej narażonych na niebezpieczeństwa na drodze. Rozdajemy odblaski w szkołach, prowadzimy egzaminy na kartę rowerową, przypominamy o zasadach bezpieczeństwa na drodze. W trakcie prowadzonych spotkań omawiamy przepisy dotyczące pieszych i rowerzystów.

Niemniej jednak, podczas trwania akcji, prawie 150 pieszych i rowerzystów popełniło wykroczenia. Część z nich dotyczyła braku odpowiedniego oświetlenia roweru oraz braku elementów odblaskowych po zmroku. Pozostałe to między innymi przechodzenie/przejeżdżanie w miejscu niedozwolonym.


 

Powrót na górę strony