Aktualności

Rowerzysto zadbaj o bezpieczeństwo swojego jednośladu

Data publikacji 29.09.2022

Decydując się na rower jako środek transportu do pracy, spędzenia aktywnie czasu dbamy o swoje zdrowie i nasze środowisko. Nie zapominajmy jednak, że o swój jednoślad musimy dbać tak, by ustrzec go przed kradzieżą. Warto pamiętać o dobrych zabezpieczeniach i nie pozostawianiu rowerów pod blokami i sklepami bez zapięcia. Zamykajmy piwnice solidnymi zamkami i nie pozostawiajmy otwartych na klatkę schodową drzwi. Każde dodatkowe zabezpieczenie jest przeszkodą dla złodzieja.

Zatłoczonymi ulicami, zdecydowanie szybciej przejedziemy na rowerze. To aktywna i zdrowa forma wypoczynku, środek transportu do pracy, a także nasza troska o środowisko. Pamiętajmy jednak, że nasz rower może paść łupem złodziei.

Aby ustrzec się przed takimi sytuacjami apelujemy o zachowanie kilku podstawowych reguł:

  • Zainwestuj w dobrej jakości smycze i zamknięcia. Warto zapiąć rower w dwóch miejscach. Nigdy nie zapinaj za elementy, które można łatwo ściągnąć lub odkręcić np. koło.
  • Wchodząc do sklepu na chwilę, nigdy nie zostawiaj roweru bez zabezpieczenia. Złodziejowi wystarczy chwila, aby odjechać twoim jednośladem. Nie zostawiaj również niezabezpieczonego roweru pod swoim blokiem.
  • Pozostawiając rower na klatce schodowej, również warto go zapiąć. Pamiętaj, aby drzwi na klatkę schodową były zawsze zamknięte, a kod do domofonu posiadały tylko zaufane osoby.
  • Nie pozostawiaj roweru na balkonie, na niskiej kondygnacji. Okazja czyni złodzieja, a on szybko wykorzysta, że twój rower jest na wyciągniecie  ręki.
  • Pomieszczenia gospodarcze, w których trzymasz rowery warto solidnie zamykać. Każda dodatkowa kłódka to przeszkoda dla złodzieja. Goni ich czas, a kiedy zauważą solidne zabezpieczenie dwa razy się zastanowią, czy im się to opłaca.
  • Przechowuj dowód zakupu, zrób zdjęcie, to pomoże w identyfikacji utraconego roweru.

Do puki dopisują warunki pogodowe, sezon rowerowy trwa do później jesieni. Warto w tym czasie pamiętać o tym, że pozostawienie niezabezpieczonego roweru pod blokiem, sklepem czy przed dworcem kolejowym jest okazją dla złodzieja. Dbajmy o nasze mienie, a kiedy widzimy, że w naszym bloku kręci się ktoś nieznajomy - przyjrzyj się mu, zapytaj w jakiej sprawie i do kogo przyszedł. Jeśli jest to ktoś kto ma złe zamiary, dzięki naszemu zainteresowaniu straci swoją anonimowość i prawdopodobnie zrezygnuje z zamiaru kradzieży.

Powrót na górę strony