Aktualności

Oszukują "na policjanta”

Data publikacji 03.01.2017

Przedstawiają się jako policjanci lub prokuratorzy. Swoim ofiarom opowiadają, że biorą udział w policyjnej operacji, wymierzonej przeciwko oszustom. Zdobywają ich zaufanie i wyłudzają pieniądze. W ostatnim czasie kilku mieszkańców naszego regionu odebrało takie właśnie telefony. Na szczęście żadna z tych osób nie dała się oszukać. Bądźcie czujni, by nie stracić oszczędności swojego życia.

W ostatnim czasie kilku mieszkańców Opolszczyzny odebrało niecodzienne telefony od osoby podającej się za pracownika poczty. Informowała ona, że na ich nazwisko została nadana paczka z banku, lecz widnieje na niej błędny adres i nie ma możliwości jej dostarczenia. Dlatego prosi o podanie aktualnego adresu zamieszkania, po czym się rozłączała.

Po około 5 minutach, ponownie dzwoni telefon, tym razem to ktoś, kto przedstawia się jako funkcjonariusz Policji, podając jednocześnie fikcyjne nazwisko. Mówi, że pracuje w wydziale kryminalnym, podaje również fikcyjną komendę Policji, w której rzekomo ma pracować. Mówi, że rozmowa jest nagrywana i rozmówca musi mówić prawdę. Opowiada o działającej grupie przestępczej, która wyłudza pieniądze od starszych ludzi.

Później wywierając presję na ofierze, karze pozamykać drzwi, okna i z nikim się nie kontaktować, do nikogo nie dzwonić. Sam namawia by potwierdziła jego tożsamość, wykręcając numer alarmowy, zaznacza jednocześnie, że to on zakończy rozmowę i się rozłączy. Oczywiście nic takiego się nie dzieje, a gdy ofiara wystukuje numer 997, słuchawka wędruje do drugiego oszusta, który potwierdza całą historię.

Na szczęście żadna z osób, które odebrały takie telefony nie dała się oszukać. Dzięki wiedzy, jak postępować w tego typu przypadkach być może uratowali swoje oszczędności.

  • Jak nie paść ofiarą oszustów?
  • zachowajmy ostrożność,
  • nie informujmy o tym, ile mamy pieniędzy
  • dzwońmy do bliskich, pytać czy to oni prosili o naszą pomoc,
  • policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.
  • dzwońmy na Policję!
Powrót na górę strony