Aktualności

Konsekwencje za lekceważenie wprowadzonych obostrzeń

Data publikacji 07.04.2020

Miniona niedziela była naszym testem na odpowiedzialność. Na szczęście, większość mieszkańców powiatu krapkowickiego, poważnie potraktowała zagrożenie wynikające z epidemii koronawirusa. Tysiące osób pozostało w domach, nieliczni za nic mieli wspólne bezpieczeństwo. Towarzyskie spotkanie 4 osób na stacji benzynowej, zakończyło się mandatami. Z kolei za wyjątkowe lekceważenie obostrzeń, dwóch kolejnych krapkowiczan odpowie przed sądem.

W związku rozprzestrzenianiem się koronawirusa od 1 kwietnia zostały wprowadzone kolejne obostrzenia dotyczące przebywania i poruszania się w przestrzeniach publicznych. W trosce o zdrowie mieszkańców naszego powiatu nad ich przestrzeganiem czuwają policjanci wspierani przez strażników miejskich oraz żołnierzy wojsk obrony terytorialnej.

W związku z tym na ulicach naszego powiatu należy spodziewać się większej ilości patroli. Mundurowych można spotkać przede wszystkim na głównych ciągach komunikacyjnych i handlowych, w parkach, na placach zabaw, a także w miejscach w których najczęściej gromadzą się mieszkańcy. Funkcjonariusze sprawdzają m.in. czy jest przestrzegany zakaz grupowania się, a także czy przemieszczanie osób jest rzeczywiście związane z ważnymi potrzebami bytowymi, zdrowotnymi lub też zawodowymi.  

Niestety pomimo płynących z wielu stron apeli w dalszym ciągu zdarzają się sytuacje, w których funkcjonariusze muszą interweniować wobec osób lekceważących obostrzenia, narażając tym samym na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, ale również swoich bliskich oraz wielu innych ludzi.

Dlatego też będziemy stanowczo egzekwować obowiązujące przepisy. Każda nieodpowiedzialna osoba musi się liczyć z konsekwencjami prawnymi.

Tylko w niedzielę przekonało się o tym 11 mieszkańców powiatu krapkowickiego. Były to przeważnie osoby, które przemieszczały się bez ważnego powodu lub spotykały się w celach towarzyskich. Dla 9 osób nieprzestrzeganie wprowadzonych obostrzeń zakończyło się mandatem. Natomiast dwóch nietrzeźwych mężczyzn, którzy w bardzo lekceważący sposób podchodzili do wprowadzonych przepisów będą odpowiadać przed sądem. Pijani mężczyźni nie zastosowali się do obowiązku zachowania odległości 2 m od siebie.

Z kolei na stacji paliw w jednej z miejscowości w gminie Krapkowice, spotkały się dwie młode kobiety i dwóch mężczyzn. Wszystkie osoby to mieszkańcy powiatu krapkowickiego w wieku od 19 do 22 lat. Policjanci za takie nieodpowiedzialne zachowanie nałożyli 4 mandaty karne w wysokości 500 zł.

W kolejnym przypadku, policjanci interweniowali wobec właściciela jednego ze sklepów spożywczych w Krapkowicach. Mężczyzna nie przestrzegał zakazu ograniczenia w liczbie klientów w sklepie. Został ukarany mandatem.

Przypominamy, że wprowadzone obostrzenia są środkiem zapobiegawczym stosowanym dla dobra nas wszystkich. Potrzebna jest wspólna mobilizacja, aby skutecznie zwalczać skutki koronawirusa.

Powrót na górę strony