„Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo” - Aktualności - Policja Opolska

Aktualności

„Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”

Data publikacji 28.11.2017

Właściwe działanie świateł, bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Rusza już druga edycja kampanii pn. „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”, która ma zwrócić uwagę kierowców, jak ważny, dla ich bezpieczeństwa, jest stan oświetlenia pojazdu. W zeszłym roku w kampanię włączyło się blisko 300 stacji diagnostycznych w całej Polsce.

Bardzo ważnym jest, aby zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, oświetlenie pojazdu było sprawne i wydajne. Prawidłowe działanie świateł ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu drogowego. Światła powinny świecić na odpowiedniej wysokości, pod odpowiednim kątem. Powinny mieć również określone natężenie i barwę. Wszelkie nieprawidłowości w tym zakresie, mogą skutkować niedostatecznym oświetleniem drogi bądź oślepianiem innych uczestników ruchu drogowego.

Tylko w grudniu ubiegłego roku na polskich drogach zginęło 143 pieszych, czyli prawie trzykrotnie więcej niż w maju (45 osób). Niewątpliwie części z tych zdarzeń można było uniknąć. Gdyby kierowca miał sprawne technicznie i prawidłowo wyregulowane światła, a pieszy był dobrze widoczny, choćby poprzez założone odblaski.

W pierwszej edycji kampanii pn. „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”, uczestniczyło blisko 300 stacji diagnostycznych w całej Polsce. Teraz kierowcy w dniach 2, 9 i 16 grudnia, podczas „ogólnopolskich dni otwartych”, będą mogli bezpłatnie sprawdzić i ustawić światła w swoich pojazdach. Na terenie Opolszczyzny udział w kampanii zadeklarowały stacje:

 • Opole:
 1. mechanika pojazdowa Andrzej Stalmach, ul. Dworska 12 (tel. 604-292-510);            
 2. Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów "Remico"; Opole-Czarnowąsy, ul. Jagiełły 54 (tel. 775443510) - od pn-pt w godz. 8-18, sb. w godz. 8-13
 • Otmuchów: P.H.U. ROS II Paweł Rosół, ul. Grodkowska 4H (tel. 500-214-915);
 • Głubczyce: P.H.U. OLMIX Monika Chmielewska-Nobis, ul. Kołłątaja 7 (tel. 774858610)

 • „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo” #3
 • „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo” #5
 • „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo” #7
 • „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo” #8
 • „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo” #9
 • „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”
Praca w Policji