Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach - projekt EDWARD - Aktualności - Policja Opolska

Aktualności

Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach - projekt EDWARD

Data publikacji 21.09.2017

Opolscy funkcjonariusze włączyli się w drugą edycję akcji pod nazwą „EDWARD” czyli Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych. Działania te koordynowane są przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego „TISPOL”. Akcja związana jest z obchodami Europejskiego Tygodnia Mobilności. Ma na celu poszukiwanie nowych form aktywności, których nadrzędnym celem jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego.

W czwartek - 21 września, policjanci  ruchu drogowego przeprowadzą na terenie naszego wojewóztwa działania związane z obchodami Europejskiego Tygodnia Mobilności. Tego dnia we wszystkich europejskich krajach zostanie przeprowadzona druga edycja akcji pod nazwą „EDWARD”, czyli Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych. Podczas działąń funkconariusze ruchu drogowego państw członkowskich TISPOL oraz inne służby działające w obszarze bezpieczeństwa ruchu drogowego będą dbały o to, aby śmiertelnych zdarzeń na drogach było jak najmniej.

Akcja EDWARD promuje „wizję zero” przyjętą w wielu krajach europejskich, czyli ZERO śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w Europie w dniu 21 września br. Z całą pewnością założenie to będzie niezwykle trudne do osiągnięcia w praktyce. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że oprócz wzmożonej aktywności Policji na europejskich drogach, chodzi przede wszystkim o zwrócenie uwagi na powszechny problem, jakim jest duża liczba osób, która codziennie traci życie i zdrowie w wypadkach drogowych.  

Główne przyczyny wypadków drogowych w naszym regionie to niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu i nieprawidłowe zachowania wobec pieszych. Policjanci ruchu drogowego podczas działań EDWARD będą kontrolować prędkość kierujących w miejscach występowania zagrożeń, w celu skłonienia kierujących do przestrzegania wprowadzonych ograniczeń prędkości. Mundurowi będą nadzorować zachowanie kierujących w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy stanowią grupę szczególnie wysokiego ryzyka poniesienia śmierci lub doznania ciężkich obrażeń w wypadkach drogowych, a także prowadzić działania profilaktyczne.

Uważajmy na drogach. Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze, nie przeceniajmy własnych umiejętności, za kierownicę wsiadajmy trzeźwi. Będąc pieszym uczestnikiem ruchu pamiętajmy o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa, rozglądajmy się na drodze i bądźmy widoczni dla zmotoryzowanych. Poziom bezpieczeństwa na drogach zależy od zachowania każdego uczestnika ruchu, dlatego przestrzegajmy obowiązujących przepisów i kierujmy się rozsądkiem.

projekt "EDWARD"►

 

Praca w Policji