Aktualności

Kolejny raz przestrzegamy przed oszustami!

Data publikacji 19.01.2017

Mieszkanka Kędzierzyna-Koźla odebrała telefon od fałszywego policjanta, który powiedział, że bierze udział w akcji wymierzonej przeciwko oszustom. Straciła w ten sposób 40 000 złotych. Pamiętajmy, funkcjonariusze Policji NIGDY nie dzwonią z żądaniem przekazania im pieniędzy. Nigdy również nie informują przez telefon o szczegółach swoich działań.

Zawsze chodzi o to samo - aby wyłudzić jak największą ilość pieniędzy. Tym razem mieszkanka Kędzierzyna - Koźla straciła 40 000 złotych. 57-latka odebrała telefon, a w słuchawce usłyszała głos, który prosił ją o pomoc. Nagle połączenie się urwało.

Po chwili odebrała kolejny telefon - tym razem dzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako policjant. Powiedział, że właśnie organizowana jest zasadzka na oszustów. Zadaniem kobiety jest wypłacenie z konta 40 000 złotych i przekazanie oszustom. Dzięki czemu szajka ma zostać rozbita. Po rzekomej realizacji pieniądze wrócą do właścicielki.

57-latka postępowała ściśle według instrukcji fałszywego policjanta. Wypłaciła z banku gotówkę i pozostawiła w reklamówce na ulicy. Później, zgodnie z instrukcją poszła do domu, gdzie miała czekać na telefon. Telefon oczywiście nie zadzwonił, wtedy 57-latka zorientowała się, że została okradziona. Wtedy zaalarmowała policjantów.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podaje się za członka naszej rodziny lub funkcjonariusza policji i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.

Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie.

Zadzwońmy do kogoś z bliskich, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta - zakończmy rozmowę telefoniczną i koniecznie się rozłączmy! Następnie wybierzmy numer 112 i skontaktujmy się z najbliższą jednostką policji.

Powrót na górę strony