Aktualności

Jak prawidłowo oznaczyć miejsce wypadku lub awarii samochodu

Data publikacji 14.01.2020

Podpowiadamy jak się zachować po zderzeniu z innym pojazdem oraz jak zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas oczekiwania na przybycie służb ratunkowych. Od prawidłowego zabezpieczenia miejsca zdarzenia czy też postoju zepsutego pojazdu zależy nasze bezpieczeństwo.

Na początku musimy pamiętać, że jeśli w zdarzeniu drogowym ucierpiały jedynie pojazdy, to wtedy mówimy o tzw. kolizji drogowej. Jeżeli jednak poszkodowani zostali ludzie, wtedy uczestniczymy w wypadku drogowym. Jak postępować, gdy spotka nas taka sytuacja na drodze?

Po stłuczce w której nikomu nic się nie stało, a strony nie mają wątpliwości co do tego kto jest sprawcą zdarzenia, należy usunąć samochody z drogi. Możemy odstąpić od wzywania policji na miejsce. Wtedy uczestnicy powinni spisać stosowne oświadczenie.

Jeśli doszło do wypadku drogowego, czyli poszkodowani zostali ludzie, wówczas zostawiamy pojazdy i ich części tam, gdzie są i czekamy na przyjazd policji. Na początku powinniśmy zabezpieczyć miejsce zdarzenia wystawiając trójkąt ostrzegawczy. Sprawdzić stan osób poszkodowanych i jednocześnie wezwać pomoc, dzwoniąc na numer alarmowy 112. Gdy wykonaliśmy te czynności, udzielamy pomocy ludziom. Nasze działanie zawsze będzie skuteczniejsze, gdy pomogą nam inni świadkowie zdarzenia lub sprawni uczestnicy wypadku. Warto prosić o pomoc wszystkich w pobliżu!

Podobnie sprawa ma się jeżeli nasz samochód uległ awarii. Wystawiamy trójkąt ostrzegawczy zachowując następujące odległości:

  • na autostradzie i drodze ekspresowej  - 100 metrów za pojazdem,

  • na drodze poza obszarem zabudowanym – od 30 do 50 metrów za pojazdem,

  • w obszarze zabudowanym – bezpośrednio za pojazdem lub na pojeździe.

Należy również pamiętać o obowiązku używania świateł awaryjnych. Sami zaś dla własnego bezpieczeństwa, powinniśmy ubrać kamizelki odblaskowe i zachować szczególną ostrożność podczas prowadzonych prac przy naszym samochodzie. Od tego zależy nasze oraz innych bezpieczeństwo.

Powrót na górę strony