Czad jest bezwonny - zadbajmy o sprawną instalację gazową i kominy - Aktualności - Policja Opolska

Aktualności

Czad jest bezwonny - zadbajmy o sprawną instalację gazową i kominy

Data publikacji 07.11.2019

W tym sezonie grzewczym odnotowaliśmy już kilka zgłoszeń dotyczących ulatniania się tlenku węgla lub zadymienia mieszkania. Te sytuacje, najczęściej spowodowane są niewłaściwym funkcjonowaniem przewodów kominowych bądź wadliwością piecyków, którymi ogrzewamy nasze mieszkania. Zadbajmy o to, aby przynajmniej raz w roku poddać przeglądowi instalacje gazową i kominy wentylacyjne. Zachęcamy też do zainstalowania czujnika czadu.

W minioną niedzielę, 3 listopada o godzinie 19:00, policjanci z Lewina Brzeskiego otrzymali zgłoszenie, z którego wynikało że w jednym z mieszkań w mieście ma się ulatniać tlenek węgla. Jak ustalili policjanci na chwilę przed przyjazdem służb ratunkowych, domowników zaalarmowała czujka czadu. Wówczas wszyscy opuścili mieszkanie i wezwali pomoc. Na miejscu strażacy wykonali niezbędne czynności, przeprowadzili pomiar i przewietrzyli mieszkanie, tak by bezwonny gaz nie stanowił już zagrożenia.

W tym przypadku, na szczęście nikt nie ucierpiał. Mieszkanie było wyposażone w czujkę czadu, która w porę zaalarmowała domowników o zagrożeniu. Pamiętajmy również, że obiekty budowlane, powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela bądź jego zarządce okresowej kontroli co najmniej raz w roku. Polega ona na sprawdzeniu stanu technicznego, między innymi przewodów kominowych oraz instalacji gazowej. Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla można zminimalizować poprzez zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.

Apelujemy o zachowanie zasad bezpieczeństwa przy korzystaniu z piecyków gazowych:

  • zadbajmy o to, aby nasza wentylacja prawidłowo funkcjonowała, dbajmy o czystość kratek wentylacyjnych – dzięki temu będziemy mieli cyrkulację powietrza i pod żadnym pozorem nie zaklejajmy wentylacji;
  • czad to bezwonny gaz, więc zainwestujmy w dobry czujnik, który zaalarmuje nas kiedy tlenek węgla nagromadzi się w naszym mieszkaniu;
  • dbajmy również o właściwą konserwację urządzeń grzewczych, a kiedy coś nas niepokoi natychmiast wzywajmy fachowca, który sprawdzi działanie naszego urządzenia i naprawi usterkę.

Zwracamy się do wszystkich młodych ludzi, aby zainteresowali się swoimi dziadkami, rodzicami, starszymi i samotnymi krewnymi, i sąsiadami. Porozmawiajmy z nimi, przestrzeżmy przed niewłaściwym korzystaniem z piecyków gazowych. Sprawdźmy czy wszystko w porządku z wentylacją w ich mieszkaniach. Jeśli mamy wątpliwości zainterweniujmy i zorganizujmy pomoc. Dzięki naszemu zainteresowaniu możemy uratować czyjeś zdrowie lub nawet życie.

Praca w Policji