"Świadomy i bezpieczny Senior", czyli oszuści na celowniku - Aktualności - Policja Opolska

Aktualności

"Świadomy i bezpieczny Senior", czyli oszuści na celowniku

Data publikacji 15.05.2019

Komendant Wojewódzki Policji w Opolu nadinsp. Jarosław Kaleta, Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Opolu kom. Rafał Lejczak, a także funkcjonariusze służby kryminalnej, prewencyjnej oraz ruchu drogowego, spotkali się z seniorami z Uniwersytetu III Wieku. Komendant wojewódzki podsumował osiągnięcia policjantów w walce i zapobieganiu oszustwom na seniorach. Nagrodzona została także pracownica jednego z banków na Opolszczyźnie. Dzięki swojej czujności, uchroniła ona 74-latkę przed intrygą oszustów. Wszystko w ramach naszego programu "Świadomy i bezpieczny Senior".

Program "Świadomy i bezpieczny senior", wspólnie z opolskimi policjantami, współtworzy Wojewoda Opolski oraz Kuratorium Oświaty w Opolu. Program zainaugurowaliśmy 1 stycznia 2019 roku. Już w pierwszym kwartale tego roku odbyliśmy ponad 250 spotkań, w których uczestniczyło blisko 5 000 seniorów. Dodatkowo, w specjalnie dedykowanych szkoleniach, wzięło udział niemal 200 bankowców i pracowników socjalnych. Spotkanie w auli Uniwersytetu Opolskiego ze słuchaczami Uniwersytetu III Wieku, zorganizowane przez Wydział Prewencji KWP w Opolu, jest kontynuacją naszych dotychczasowych działań.

Komendant Wojewódzki Policji w Opolu nadinsp. Jarosław Kaleta, podsumował osiągnięcia policjantów w walce z oszustwami działającymi metodą "na wnuczka" i "na policjanta". Powiedział, co na co dzień robią policjanci, by ustrzec seniorów przed zakusami przestępców. Szczegółową analizę działania oszustów podjął funkcjonariusz służby kryminalnej. Pokazał między innymi stosowaną przez nich socjotechnikę.

Z rąk Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu nagrodę odebrała jedna z pracownic banku na Opolszczyźnie. Dzięki jej czujności, 74-letnia kobieta nie przekazał pieniędzy oszustom. Instruowana przez nich, chciała przelać im pieniądze. Do tego przelewu na szczęści nie doszło, dzięki reakcji nagrodzonej pracownicy banku.

  • Nadinspektor Jarosław Kaleta udziela wywiadu dziennikarce. Oboje stoją na korytarzu uczelni.
  • Komendant Wojewódzki Policji w Opolu przemawia do uczestników spotkania
  • siedzący na auli uczestnicy spotkania, w środkowym planie ulotka profilaktyczna
  • Odwrócony tyłem policjant służby kryminalnej, przed nim uczestnicy spotkania
  • siedzący na auli uczestnicy spotkania
  • nadisnp. |Jarosław Kaleta wręcza kwiaty nagrodzonej pracownicy banku
  • komendant z nagrodzona kobietą oraz naczelnikiem Wydziału Prewencji
Praca w Policji