Seniorze, uważaj na oszustów! - Aktualności - Policja Opolska

Aktualności

Seniorze, uważaj na oszustów!

Data publikacji 08.02.2019

W ciągu ostatnich kilku dni, oszuści działający metodą na "policjanta", kilkukrotnie usiłowali wyłudzić pieniądze od seniorów w naszym regionie. Niestety, w jednym przypadku im to się udało. Starsza kobieta, mieszkanka Opola straciła w ten sposób 12 000 złotych. Po raz kolejny przypominamy i uczulamy mieszkańców naszego regionu – funkcjonariusze nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie, nigdy też nie proszą o przekazywanie pieniędzy!

Przestępcy wciąż modyfikują swoje metody działania. Podają się za policjantów lub funkcjonariuszy CBŚP i próbują przekonać osoby starsze, że na przykład ich wnuk lub wnuczka brały udział w wypadku. Teraz potrzebują pieniędzy, aby załatwić całą sprawę. Nie wierzmy takim telefonom!

Oszuści działają z presją czasu i powagą funkcji na którą się powołują, próbują nakłonić seniorów do wyjawienia wysokości oszczędności i przekazaniu tych pieniędzy przysłanym osobom. Najważniejsze, żeby taką rozmowę jak najszybciej przerwać.

Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie czy przelaniu ich na inne konto. Warto skontaktować się z rodziną i całą sytuację wyjaśnić. Należy też o całej sytuacji powiadomić odpowiednie służby, dzwoniąc pod numer 112.

Oszuści podszywają się również pod pracowników ZUS-u czy innych instytucji. Pod pretekstem wyjaśnienia sprawy urzędowej próbują dostać się do mieszkania. Kiedy im się to uda, odwracają uwagę osoby starszej, na przykład prosząc o herbatę i zabierają oszczędności tych osób. Dlatego warto zachować czujność! Często w związku z wizytą pracowników administracji, wywieszana jest wcześniej informacja. Sprawdźmy takie ogłoszenie, zadzwońmy do odpowiedniej instytucji.

Ładowanie odtwarzacza...
Praca w Policji