Bezpieczny rowerzysta - Aktualności - Policja Opolska

Aktualności

Bezpieczny rowerzysta

Data publikacji 22.08.2018

Kierujący rowerem, jako uczestnik ruchu drogowego, jest jednym z najbardziej narażonych na tragiczne skutki zdarzeń drogowych. W trosce o bezpieczeństwo rowerzystów kluczborska policja prowadzi akcje promującą zalety bezpiecznej jazdy. Funkcjonariusze wraz z fundacją "ratownik-pro" przypomnieli rowerzystą zasady ruchu drogowego oraz wyposażyli w niezbędne oświetlenie i elementy odblaskowe.

Ośrodek Kultury w Byczynie zorganizował wycieczkę rowerową, która była okazją dla kluczborskiej policji do promocji bezpiecznej jazdy rowerem. Policjanci podczas spotkania rozmawiali z rowerzystami o rozsądnym zachowaniu, wyobraźni i odpowiedzialność na drodze. Dzięki fundacji „ratownik-pro” rowerzyści zostali wyposażeni w oświetlenie rowerów i elementy odblaskowe.

Rowerzyści mogli sobie przypomnieć przepisy ruchu drogowego, których nieprzestrzeganie często jest przyczyną  zdarzeń drogowych z ich udziałem.

Przypomnijmy te najważniejsze:

 • Dziecko w wieku do lat 10 jadące na rowerze jest traktowane jako osoba piesza i może się poruszać po drodze publicznej tylko pod opieką osoby dorosłej. Po ukończeniu 10 roku życia może przystąpić do egzaminu na swoje pierwsze „prawo jazdy” – kartę rowerową. Dopiero po uzyskaniu tego dokumentu może jeździć na rowerze po drodze.

 • Rower musi być wyposażony w:

 1. co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
 2. sygnał dźwiękowy o nieprzeraźliwym dźwięku,
 3. z przodu – co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,
 4. z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej.
 • Kask i odblaski (np. kamizelka) to elementy nieobowiązkowe, ale z pewnością znacznie zwiększające bezpieczeństwo właściciela jednośladu.

Chodnik, droga dla rowerów czy jezdnia? Którędy jeździć?

 • Miejscami przeznaczonymi do ruchu rowerów są przede wszystkim droga dla rowerów i pas ruchu dla rowerów oraz pobocze. W przypadku braku takich miejsc, rowerzysta porusza się po jezdni. Obowiązuje go ruch prawostronny i konieczność jazdy możliwie blisko prawej krawędzi jezdni.

 • Z chodnika można korzystać tylko w szczególnych przypadkach:

 1. gdy opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
 2. kiedy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
 3. warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).
 • Korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych kierujący rowerem ma obowiązek jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Stosowanie się przez wszystkich do przepisów ruchu drogowego, takt i kultura oraz szacunek do pozostałych uczestników ruchu drogowego to elementy, które pozwolą na bezpieczne poruszanie się nie tylko rowerzystów, ale również kierujących innymi pojazdami oraz pieszych.