Policyjne działania „Telefony” i „Pasy" - Aktualności - Policja Opolska

Aktualności

Policyjne działania „Telefony” i „Pasy"

Data publikacji 29.06.2018

Kiedy za kierownicą używamy telefonu komórkowego nasza uwaga jest rozproszona. Kiedy zaś nie zapinamy pasów bezpieczeństwa, podczas zderzenia, narażamy się na znacznie poważniejsze obrażenia. Aby uświadomić kierowcom powagę sprawy brzescy policjanci włączyli się w ogólnopolską akcję „Telefony” i równolegle zorganizowali powiatowe działania „Pasy".

Od wczesnych godzin porannych w całym kraju policjanci prowadzą działania pn. „Telefony”. W naszym powiecie funkcjonariusze również się w nią zaangażowali. Wspólnie z kolegami z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji KWP w Opolu sprawdzają czy kierowcy przestrzegają przepisu, który zakazuje używania telefonu podczas prowadzenia pojazdu.

Przede wszystkim jednak w takich działaniach chodzi o wzbudzenie wyobraźni i dotarcie do świadomości kierowców. Telefon komórkowy rozprasza naszą uwagę i jest przyczyną wielu niebezpiecznych zdarzeń na drogach. Korzystanie z niego podczas jazdy samochodem czy rowerem odbiera 100-procentowe postrzeganie rzeczywistości. Mamy wtedy do czynienia z tzw. efektem widzenia tunelowego. To znaczy, że odbieramy rzeczywistość w ograniczony sposób i wtedy kiedy należy szybko zareagować, możemy nie zauważyć zagrożenia. Kiedy czytamy sms-a, wydaje nam się, że zaledwie na kilka krótkich sekund odrywamy wzrok od tego co się dzieje na drodze. Wtedy samochód, bez naszej pełnej kontroli, pokonuje kilkadziesiąt metrów, a to może zauważyć na naszym bądź innych zdrowiu i życiu.

Podczas dzisiejszych działań przestrzegamy również przed lekceważeniem obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa. Przypominamy kierowcom i pasażerom, że podróżujący bez prawidłowo zapiętych pasów podczas zderzenia naraża się na dużo większe obrażenia. W momencie uderzenia ciało nabiera prędkości, a waga jest szacowana na około tony. Wtedy bez pasów jesteśmy zagrożeniem nie tylko dla siebie, ale także naszych współpasażerów. Pasy chronią nas również przed wypadnięciem z samochodu, podczas którego ciało zachowuje się jak bezwładny przedmiot.

Pamiętajmy więc, że w dużej mierze nasze bezpieczeństwo jest zależne od nas samych. Zapięte pasy i skupienie uwagi na tym co się dzieje na drodze może nas ustrzec przed tragicznymi zdarzeniami.

  • Policyjne działania „Telefony” i „Pasy"
  • Policyjne działania „Telefony” i „Pasy"
  • Policyjne działania „Telefony” i „Pasy"
  • Policyjne działania „Telefony” i „Pasy"
  • Policyjne działania „Telefony” i „Pasy"
  • Policyjne działania „Telefony” i „Pasy"